Home / Doporučujeme / Pronájem bytu Hradec Králové – Jak postupovat při výběru ideálního nájemníka, se kterým nebudou v budoucnu problémy

Pronájem bytu Hradec Králové – Jak postupovat při výběru ideálního nájemníka, se kterým nebudou v budoucnu problémy

Rozhodli jste se pronajmout byt v Hradci Králové, který jste si pořídili jako investici, ale nejste si jisti, podle jakých pravidel byste měli postupovat při hledání ideálního nájemníka? Nikdo dobrovolně nechce svěřit byt do rukou někomu, s kým budou v budoucnu jen samé problémy, a proto jsme pro Vás sepsali několik tipů, jak bezproblémové nájemníky rozeznat od těch, se kterými byste museli furt jen řešit prodlení s neplacením nájemného a stížnosti sousedů.

Proč se vyplatí investovat do koupě bytu v Hradci Králové

VÝŠE NÁJEMNÉHO

Ceny pronájmu bytu v krajském městě meziročně vrostly o 9 %. V červenci roku 2018 byla průměrná cena za 1 m2 188 Kč. O rok později vyšplhala na 205 Kč.

  • Současná situace na trhu s nemovitostmi způsobuje, že řada občanů nedosáhne na vlastní bydlení a hledá proto byt k pronájmu.
  • Poptávka převyšuje nabídku a na jeden nájemní byt bývá i deset zájemců.
  • Majitelé mají prostor pro zvyšování nájmů a stanovení pravidel pro výběr nájemníků.

KVALITA ŽIVOTA

Bydlení v Hradci Králové je vyhledáváno také kvůli vysoké kvalitě života místních obyvatel.

Město se v průzkumu Obce v datech umístilo na 24. pozici z celkového počtu 206 zapojených obcí. Byly hodnoceny tři samostatné kategorie – zdraví a životní prostředí, vzdělání a materiální zabezpečení, služby a vztahy.

Kde můžete informace o potenciálních nájemnících zjistit?

REFERENCE OD STÁVAJÍCÍHO PRONAJÍMATELE

Požádejte o kontakt na současného pronajímatele. Zjistěte, jak byl s nájemcem spokojený, jestli včas hradil nájemné a nebyly s ním problémy. Zeptejte se také, v jakém stavu byt pronajímateli vrátil.

REFERENCE OD ZAMĚSTNAVATELE

Vyžádejte si kontakt na současného zaměstnavatele. Díky tomu rychle zjistíte, jestli má pravidelný příjem a není zrovna ve výpovědní lhůtě.

INTERNET A SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Není nic jednoduššího, než napsat jméno potenciálního nájemce do některého z internetových vyhledávačů nebo sociálních sítí. Rychle díky tomu zjistíte, jestli se na internetu prezentuje stejně jako při komunikaci s Vámi.

VEŘEJNÉ DATABÁZE

Můžete prohlédnout některou z veřejně dostupných databází, kterou má například VZP i Policie ČR. Další možností jsou databáze dlužníků. Máte možnost využít i některou ze zpoplatněných databází, kterými jsou centrální registr dlužníků, registr pohledávek a centrální registr exekucí.

Jak poznat nespolehlivého nájemníka na první pohled

Vycházejte z toho, jestli Vám zájemce o pronájem zvedá telefony, odpovídá na e-maily a chodí včas na smluvená setkání. Pokud na poslední chvíli zruší smluvenou schůzku, nebo se dokonce ani neomluví a nedorazí, měl by to pro Vás být varovný signál a neměli byste s takovým člověkem smlouvu podepisovat. Pokud je naopak komunikace bezproblémová, je to pro Vás dobré znamení a udělejte vše proto, abyste se společně na podmínkách nájmu domluvili.

Jak prověřit potenciálního nájemníka při prohlídce bytu

Udělejte si čas na to, abyste se mohli poznat osobně. Nemusíte zájemce podrobit výslechu, ale zajímejte se o to, zdali je místní, na jak dlouho byt k pronájmu hledá, kde pracuje, co rád dělá ve volném čase.

Sledujte, jestli se ve Vašem bytě chová s úctou k cizímu majetku.

Sdělte nájemníkovi, jak vysoká bude kauce na byt. Pokud s Vámi začne smlouvat, berte to jako varovné znamení.

Zmiňte se také o pojištění bytu a sledujte, jak potenciální nájemník zareaguje.

Tip pro Vás:

Zaneste do smlouvy ujednání o tom, kdo bude platit drobné úpravy a poplatky za údržbu bytu. Předejdete tím případným nedorozuměním a vše můžete probrat ještě před podpisem smlouvy.

Než nemovitost nabídnete, ujasněte si, pro koho je vhodná

Abyste předešli tomu, že za půl roku budete celým procesem procházet znova, zvažte, jaký typ nemovitosti vlastně nabízíte a uzpůsobte tomu i volbu nájemníků.

Pokud se snažíte pronajmout byt, který se nachází v domě plném seniorů, není zde vhodné ubytovat partu studentů. Mladé rodiny s dětmi by asi nebyly spokojené v bytě, který je umístěn nad hospodou.

Při výběru nájemců si dejte pozor, aby zveřejněný inzerát nevyzněl diskriminačně vůči nějakému pohlaví, rase apod.

Buďte k zájemcům o bydlení upřímní, a pokud má byt některé nedostatky, sdělte jim to. Většina z nich to stejně dříve či později zjistí.

Teď už víte, proč je vhodné investovat do nemovitostí v Hradci Králové, a jak při výběru vhodných nájemníků postupovat, pokud se rozhodnete pronajímat byt na vlastní pěst a nesvěřit celý proces do rukou realitní kanceláře. Důležitý je vždy první dojem, ale nespoléhejte pouze na něj. Existuje řada způsobů, jak můžete potenciálního nájemníka prověřit. Nejcennější budou jistě informace, které by Vám poskytl předchozí pronajímatel a veřejně dostupné databáze. Už také víte, jak poznat nespolehlivého nájemníka hned na první pohled a čemu se vyvarovat. Přečtěte si také, jaká je aktuální situace s nájemními byty v Praze.

Překvapil Vás něčím nevídaným nějaký ze zájemců o bydlení při prohlídce Vašeho bytu? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti.

About angelo

Leave a Reply