Home / Doporučujeme / Teploty šplhají vzhůru – čas připravit se na sezónu klimatizací

Teploty šplhají vzhůru – čas připravit se na sezónu klimatizací

Rekordní březnové teploty nám všem nejenom připomínají návštěvu pneuservisů na přezutí kol, ale také nám nenápadně naznačují, že již není daleko období klimatizací, na které je taktéž vhodné se dobře připravit. Správná kontrola těsnosti a čistoty klimatizační jednotky a celé ochlazovací cesty vám totiž zaručí nejenom dobrou funkčnost, ale je také důležitá k minimalizaci zdravotních rizik, kterou jsou s požíváním klimatizačních jednotek spojená. Jak ovšem uvidíme dále, klimatizace nemusí být jedinou alternativnou příjemné teploty v interiérech domácností.

Vyčistit, seřídit a správně používat

Těmito třemi kroky je možné shrnout, jakým způsobem připravit klimatizační jednotku, a je ostatně jedno jestli v autě nebo v domácnosti, na letní sezonu. Základem je zejména její dobré vyčištění, jelikož uvnitř klimatizace dochází z důvodu rozdílu teplot ke kondenzaci vlhkosti, a tím i ke vzniku živné půdy pro všemožné bakterie a plísně, které se následně ventilátorem dostávají do celé místnosti. Přítomnost těchto organismů může mít závažný dopad zejména na exponované osoby trpící alergiemi a dalšími zdravotními obtížemi.

Seřízení klimatizace, zejména kontrola těsnosti a tlaku chladiva je zase důležitá pro správné a účinné fungování celé soustavy, tedy abyste nemuseli do soustavy dodávat zbytečně více elektrického proudu při nižší účinnosti. Pokud není klimatizace dobře seřízená, nemusí totiž dostatečně chladit, a vám tak, krom teploty v interiéru, poroste i účet za spotřebovanou elektřinu, navíc se při špatném seřízení také zkracuje životnost celé jednotky a tím opět rostou náklady za teplotní komfort v interiéru.

Posledním bodem je pak správné používání klimatizace, což je problematika, které by klidně vydala i na samostatné povídání, nicméně my si můžeme ukázat některé hlavní zásady. Předně klimatizaci nikdy neinstalujeme tak, aby její ventilace mířila na místa, kde se mohou dlouhodobě zdržovat osoby nebo zvířata. Uvědomme si, že vzduch v klimatizaci může mít teplotu jen několika stupňů Celsia a jeho přímé působení tak představuje riziko nachlazení nejen u lidí. Proto by výdechy klimatizace měly směřovat do jiným směrů místnosti a nikoliv třeba přímým směrem na stůl nebo k pohovce. Vyvarujte se také příliš velkých změn teplot či podchlazování interiéru – ideální teplota by neměla klesnout pod 21 stupňů Celsia. Zároveň se při používání klimatizace snažte o rovnoměrné využití výkonu, tedy celou místnost chlaďte spíše rovnoměrněji a pomaleji – nečekejte na nejvyšší teploty dne, ale začněte klidně už po ránu na menší výkon.

Už vás nebaví klimatizace? Zkuste systém iClima

Jak vidíme, klimatizační jednotka není na používání a údržbu zrovna bezproblémová záležitost, a když k tomu přidáme i zdravotní rizika jejího špatného používání, pak už není nic divného na tom, že část naší společnosti klimatizaci buď vůbec nemá, nebo uvažuje o jejím zrušení. Alternativou v rámci zachování příjemné teploty může být unikátní český systém tepelné pohody iClima, který v sobě kombinuje kapilární rozvody s účinným tepelným čerpadlem, díky čemuž lze dosáhnout celoroční optimální teploty kolem 21 stupňů Celsia. Tento systém vám tedy následně umožní plně se zbavit klimatizačních jednotek a užívat si příjemné teploty interiéru bez ohledu na venkovní teplotu vzduchu.

Trik totiž spočívá v extenzivním rozvedení kapilár po celé obytné ploše, tedy ve stropech, zdech i podlahách, čímž se vytvoří ideální podmínky na sálání nízkoteplotního zdroje, který je zároveň perfektně odizolován od možných vysokých teplot fasády či střechy. Nespornou výhodou tohoto systému je kromě stabilní optimální teploty kolem cca 22 stupňů Celsia i absence jakýchkoliv zdravotních patogenů, díky čemuž je tento systém vhodný i pro alergiky nebo osoby citlivější na změny teplot.

About angelo

Leave a Reply