Home / Doporučujeme / Jak investovat do zlata? Dokáže to i amatér

Jak investovat do zlata? Dokáže to i amatér

Investovat do drahých kovů ve formě jejich nákupu patří mezi investice, které zvládne i naprostý laik. Přesto se jich bojíme mnohdy více než dát své úspory všanc jiným, mnohem méně bezpečným způsobům investování.

Nakupovat investiční zlato je jednodušší, než jste si doposud nejspíš mysleli. Potřebujte jen najít prověřeného prodejce investičního zlata. A k tomu nejspíš ještě oceníte informace, co od investování do zlata vlastně čekat.

Co je investiční zlato?

Za investiční zlato se považují zlaté slitky a zlaté mince, které jsou i součástí sběratelského zájmu numismatiků. Obě tyto formy investičního zlata jsou osvobozeny od DPH. Není tomu tak u jiných drahých kovů, ani u jiných forem zlata – třeba u zlatých šperků. Jak říkají odborníci z numismatické prodejny v pražském Obecním domě, kteří se specializují rovněž na investiční zlato, „je zlato jedinou komoditou, do níž můžete přetavit své peníze bez toho, abyste museli platit 21 % povinné daně“.

Chcete anonymitu? I to lze!

Když investiční zlato nakoupíte, nemusíte to hlásit finančnímu úřadu, ani jiným institucím. Pokud budete za zlato platit v hotovosti, můžete pouze do hodnoty 250 g zlata. Zhruba nad částku 200 000 Kč, což odpovídá přibližně této hmotnosti, je již nutná platba bankovním převodem.

Jednotlivé zlaté slitky jsou označeny číslem. Stejně jako bankovky. Jejich nákup tedy není zcela anonymní, přestože se při nákupu nijak nelegitimujete. Jinak je to u zlatých mincí. Tam je anonymita jistější.

Nepleťte si skutečné investice do zlata s jinými

Na co při investování do zlata netřeba zapomenout, že jde o investici do skutečně fyzického získání zlata. Ať již v podobě investičních slitků nebo mincí. Nenechte se zlákat na různá spoření do zlata, kde si zlato fyzicky odnesete až po mnoha letech, nebo na investování do zlata v podobě akcií firem těžících zlato. Nejde o stejnou věc. Při nákupu fyzického zlata musíte mít samozřejmě na paměti, že budete muset investovat navíc částku do jeho bezpečného uložení. V domácím trezoru nebo na místě pro tento účel určeném.

Tip: Kvalitní investiční slitky se zaručeným původem (ze Švýcarska) i zlaté mince nabízí numismatická prodejna v pražském Obecním domě. Podívejte se rovněž na její e-shop na adrese Zlate-mince.cz.

About angelo

Leave a Reply