Home / Doporučujeme / Jak vlastně funguje světlo?

Jak vlastně funguje světlo?

Letos je tomu 140 let od doby, kdy Thomas Alva Edison poprvé rozsvítil žárovku v takové podobě, v jaké ji známe dnes. Tedy nutno podotknout, že původní žárovka s wolframovým vláknem je dnes už spíš přežitek, nahrazují ji alternativy. Princip světla však zůstává stále stejný.

Světlo není samo o sobě nic jiného než elektromagnetické záření. Jde o část záření viditelnou pro lidské oko. Jiní živočichové vnímají světlo rozdílným způsobem než my. Lidé vidí záření s určitým rozpětím vlnových délek, podle vlnové délky se také liší barva světla. Běžný člověk vidí záření od 370 do 780 mm, přičemž u spodní hranice leží tmavě modrá barva a u vrchní červená. Mezi neviditelná elektromagnetická záření pak můžeme řadit například mikrovlny, infračervené a ultrafialové záření či rentgenové paprsky. Více se o fyzikální podstatě světla dozvíte zde: https://www.lighting.philips.cz/consumer/advice-on-lighting-ideas/jak-funguje-svetlo.

Světlo není žádným tajemstvím

O tom, že světlo je vlastně jen podélné vlnění, mluvil už v roce 1678 Christiaan Huygense. Isaac Newton předložil domněnku ohledně toku částic. Nakonec se potvrdily obě varianty – světlo je vlnou v úzké oblasti vlnových délek, které se projevují i jako tok fotonů.

Mnohem důležitější než objevení fyzikální podstaty světla však byl vynález Thomase Alvy Edisona. Lidé si doma sice svítili i před jeho žárovkou, nicméně výhradně ohněm, což mělo spoustu nevýhod, například zvýšené riziko požáru. Jak se dočtete zde https://www.lighting.philips.cz/consumer/advice-on-lighting-ideas/historie-zarovky-od-edisona-po-led-zarovky, možná to nebyl až tak úplně Edison, kdo vynalezl žárovku. Jistě to byl chytrý muž, ale měl také notnou dávku štěstí a možnosti, o nichž si jeho předchůdci mohli nechat jenom zdát. Na tom už ovšem nesejde. Dal světu žárovku využitelnou pro každou domácnost.

Technologie se vyvíjí

Dnes však Edisonovy žárovky z domácností postupně mizí. Jsou neekonomické, využívají spoustu energie na produkci tepla, místo aby jen svítily. Nahrazují se LED osvětlením, které nám dává větší možnosti. O tom se dočtete zase tady: https://www.lighting.philips.cz/consumer/led-hub/eye-comfort/LED.

Člověk si kolikrát ani neuvědomuje podstatu všech věcí, které vidí kolem sebe. Někdy není na škodu zapřemýšlet o věcech, jež vnímáte jako samozřejmost.

About angelo

Leave a Reply