Home / Doporučujeme / Jak vybrat bateriové úložiště pro solární panely?

Jak vybrat bateriové úložiště pro solární panely?

Pojďme se ve spolupráci s firmou Tri energo podívat na technologickou vychytávku poslední doby, na velkokapacitní bateriové úložiště energie, které přispěly k velkému rozšíření solárních panelů do domácností. Zatímco fotovoltaická (solární) elektrárna s ohřevem teplé vody nedokáže dlouhodobě ukládat velké přebytky energie ze slunečných dní, dnes již rozšířenější hybridní fotovoltaická elektrárna disponuje akumulátory, do kterých se přebytečná energie může uložit a zásobovat domácnost v případě potřeby.

Typy solárních baterií

Během dne probíhá akumulace energie do baterií a v noci nebo v sychravých dnech je energie z baterie uvolňována do systému. Tento proces se mnohokrát opakuje v cyklech a doba, kterou ho v průměru baterie vydrží, se nazývá cyklická životnost. Typy akumulátorů, které se nejčastěji do solárních systémů zapojují, jsou:

  • Li-Ion – nejvyšší cyklická životnost (přes 5 000 cyklů), ale nejvyšší cena
  • Kapalinové – životnost okolo 3 500 cyklů, ale vyžadují údržbu
  • AGM – životnost okolo 3 000 cyklů
  • Gelové – životnost okolo 1 200 cyklů, ale nejnižší cena

Využití pro dobíjení elektromobilů

Na závěr pojďme zmínit důležitou informaci, že baterie nemusí sloužit pouze pro ohřev vody a svícení. Kdo naskočil na zelenou vlnu i co se týče vozového parku, může zároveň z baterie s pomocí nabíjecí stanice pro elektromobily dobíjet svoje elektrovozidlo, jako například Škoda CITIGOe iV, nebo plug-in hybrid, tedy hybridní automobil se spalovacím motorem doplňovaný elektrickým motorem dobíjeným ze sítě, například Toyota Prius.

Tento článek sponzorovala firma Tri energo, která patří k nejznámějším českým dodavatelům solárních panelů. Stát aktuálně rozdává vysoké dotace na fotovoltatické elektrárny a firma Tri energo pro vás může zařídit kompletní administrativu žádosti o dotaci, od návrhu řešení přes administrativní záležitosti až do samotné vyplacení dotace na vás účet. Dalším produktem, který vám dokáže firma Tri energo dodat, je právě nabíjecí stanice pro elektromobily.

About angelo

Leave a Reply