Home / Energie / Jak vybrat elektrocentrálu?

Jak vybrat elektrocentrálu?

20130704_104321Jak správně vybrat elektrocentrálu? Přinášíme rady a tipypro výběr elektrocentrály.

Elektrocentrály jsou takzvaně „měkký zdroj“ elektrické energie. Pro spolehlivý rozběh připojených spotřebičů je důležité zohlednit jejich konstrukci a výkon.

Spotřebiče odporového typu

Tyto spotřebiče lze připojit do plného výkonu elektrocentrály. Jedná se např. O elektrické topení, horkovzdušné pistole, klasickou žárovku, rychlovarnou konvici, fén na vlasy. Tento druh spotřebičů je pro elektrocentrálu bezproblémový. Jejich výkon je obvykle udávám ve watech (W) nebo ampérech (A), někdy jsou uváděny obě hodnoty. V tomto případě lze vhodnou elektrocentrálu vybrat podle štítkového výkonu (W) nebo příkonu (A) spotřebiče, tak aby plný provozní výkon elektrocentrály ve volt-ampérech (VA) byl nejméně stejně velký.

Stroje s elektromotory

U těchto spotřebičů dochází ve vinutí elektromotoru ke ztrátám (říkáme jim štěpení magnetického pole), proto je k jejich napájení za chodu potřeba asi o 30 % vyšší výkon elektrocentrály, nežli je uvedený výkon spotřebiče. Co je ještě důležitější že většina těchto spotřebičů potřebuje ke svému rozběhu až několikanásobně vyšší příkon nežli je ten uvedený na štítku. Na něm je totiž uveden pouze příkon nezatíženého stroje. Vhodnou elektrocentrálu k těmto spotřebičům vyberete, pokud budete znát maximální rozběhový proud (A) spotřebiče a jeho provozní odběr proudu (A).

Komutátorové motory

Stroje jako úhlové brusky, vrtačky, bourací kladiva, elektrické řetězové pily, vysavače nebo domácí roboty, potřebují na svůj rozběh výkonový přesah 1,5 až 2 násobný. V případě spotřebičů s výkonem vyšším než 1,5 kW doporučujeme počítat s přesahem 2 až 2,5 násobným.

Indukční motory

Takzvaný těžký start je typický pro stroje s indukčním motorem s kotvou nakrátko(asynchronní). Na svůj rozběh potřebují tří až pěti násobek jejich udávaného příkonu (A). Spotřebiče zatížené od samého rozběhu jako jsou vzduchové kompresory, mrazničky, domácí vodárny apod. vyžadují na rozběh 5 až 10 ti násobek příkonu (A).

Audiotechnika a další domácí spotřebiče

Například televizory, rádia, žehličky, rychlovarné konvice vyžadují výkonový přesah elektrocentrály 1,5 až 2 násobný.

Svářečky
Na vybrané modely elektrocentrál lze připojit svařovací aparáty. Některé svářečky starších konstrukcí však vyžadují až 2 násobný přesah výkonu.

Spotřebiče kapacitního typu.

Mezi spotřebiče kapacitního typu řadíme fotoblesky, neonové zářivky, výbojky apod., které nelze zařadit mezi indukční nebo odporové zátěže. Tyto spotřebiče jsou charakterem svých vlastností vzhledem k napájení elektrocentrálou kritické. Možnost napájení těchto spotřebičů elektrocentrálou je lepší zkonzultovat s autorizovaným prodejcem či elektrikářem specialistou. Tím můžete předejít problémům a případným finančním ztrátám. Obecně mohou být tyto spotřebiče napájeny pouze elektrocentrálou vybavenou synchronním alternátorem s regulací. Pro zážeh musí výkon elektrocentrály přesahovat štítkový příkon elektrospotřebiče1,5 až 2 násobně.

Upozornění

S délkou napájecího kabelu dochází k růstu elektrických ztrát a elektrickému proudu musí odpovídat průřez vodiče. V případě pochybností je lepší volit elektrocentrálu výkonnější, zejména pro napájení spotřebičů starších, u kterých lze očekávat nižší stupeň účinnosti. U kritických spotřebičů doporučujeme dohodnout s prodejcem zkoušku a spotřebič vyzkoušet ještě před zakoupením elektrocentrály.

Na trhu můžete vybírat z velké nabídky elektrocentrál. Přičemž ověřené a kvalitní elektrocentrály jako HERON, SCHEPPACH a další najdete u specializovaného prodejce elektrocentrál, který zajištuje i jejich rychlý servis, odborné poradenství a dostupnost náhradních dílů.

Nepropásněte akci na elektrocentrály u autorizovaného prodejce Penzo.cz. K elektrocentrále paket hodnotných dárků a doprava zdarma!

About angelo

Leave a Reply