Domů / Dům a byt / Jak využít prázdný parapet

Jak využít prázdný parapet

Truhlíky na parapetech nám často nahrazují, hlavně v panelových domech, zahrádku. Pokud víme, co které rostlince prospívá, jaké druhy lze sesadit, můžeme se celoročně kochat nádhernou květinovou výzdobou. Chceme – li kombinovat více druhů, vybíráme ty s podobnými nároky na umístění a zálivku.

Období jara a léta

Slunná místa – zde se bude dobře dařit muškátům, petuniím, vějířovce (ta nám vytvoří modré lampionky květů) nebo dvouzubci, který naše okno rozzáří zlatožlutými květy. Sáhnout můžeme i do nabídky lobelek nebo sedmikrásek. Musíme počítat s dostatečnou zálivkou, neboť sluneční paprsky hlínu rychleji vysušují.

Polostín – na tato stanoviště se hodí petúnie, lobelky nebo verbeny.

Stinná severní strana není úplně ideální stanoviště pro květiny, přesto bychom nějaké našli – netýkavka, fuchsie nebo begonie by mohly zdobit okenní parapet.

Podzimní dekorace

I podzimní období je bohaté na materiál vhodný pro výrobu dekorace. Využít můžeme krásně barevné listy, květy hortenzie, šípky, kůru nebo třeba ozdobnou i jedlou dýni. Ta je dekorace sama o sobě. Můžeme z ní také vyrobit zajímavou vázu. Vyřízneme do ní otvor, vydlabeme vnitřek a umístíme skleničku s vodou nebo aranžovací hmotou. Pak už stačí jen vybrat rostlinky a do připravené vázy naaranžovat.

bouquet-1537849_960_720

Zimní období

Nastává období chladna, muškáty a další balkónovky máme zazimované a zbyl nám prázdný parapet. Co s ním? Nezoufejte i v zimě může vypadat hezky. Truhlíky můžeme osázet třeba vřesovcem. V nabídce je několik barevných variant. Je to nenáročná rostlinka, má však radši kyselejší půdy, proto je vhodné pro výsadbu použít zahradní rašelinu nebo zeminu pro azalky a rododendrony, obojí je k dostání v zahradních centrech.

Někteří zdobí okna a parapety truhlíky s chvojím doplněné větvičkami trnek, šípků nebo kukuřice se suchým šustím. Jako základ se hodí větve některých jehličnanů (smrk, jedle nebo borovice).

pine-christmas-decoration

Ze stálezelených můžeme sáhnout třeba pro mahonii, jejíž listy se na podzim barví do červena a dozrávají tmavě modré plody. Dejte si ale pozor, celá rostlina je jedovatá. Další možností je cesmína, která má nádherně tvarované listy a rudé bobule. Ty jsou také jedovaté. Nádherně se budou vyjímat listy břečťanu.

V období vánočního času můžeme zimní truhlík vyzdobit zápichem s vánoční tematikou, případně rozzářit vánočními světýlky.

O

Zanechte zprávu