Vodotrysky jsou jednou z největších ozdob zahrad a parků, a to již od dob starověku. Touha mít vodotrysk vydržela přes středověk až do dneška, takže vodotrysky zdobí také náměstí i jiná veřejná prostranství.
Dnes mít vodotrysk není ale tak složité, a ani finančně náročné, dokonce ani nemusíme mít na zahradě potůček či jiný přírodní zdroj vody. Kdysi si využíval přirozený spád vody, dnes však lze využít ke stříkání vody čerpadlo.
Nejjednodušší vodotrysk
Pokud chceme mít vodotrysk bez velkých finančních nároků, stačí nám skutečně málo. Vyhloubíme jámu pro bazének, zapustíme do něj nádobu, nebo potáhneme nepropustnou fólií. Na dno pak umístíme čerpadlo s filtrem. Na svislý výtok z čerpadla se nasadí trubka. Asi největším problémem bude přívod elektrického proudu, nejjednodušší bude nedělat otvor do dna, ale nějak zamaskovaně kabel vyvedeme přes okraj.
Když pak nasadíme na konec trubky trysku, aby byla nad hladinou vody, máme vlastně vodotrysk hotový. Dále bude záležet, jak by měl vypadat, jestli necháme vodu dopadat na vodní hladinu, nebo můžeme plochu zakrýt nějakou mřížkou, a na ni dát vrstvu kamenů, aby hladina nebyla vidět. Trysku lze také upravit tak, že může vycházet z nějakého pěkného kamene, nebo dokonce z nějaké sošky.
Druhy vodotrysků
Klasický vodotrysk je v podobě úzkého sloupce tryskající vody do výše. Výška a síla vodního sloupce záleží především na jeho situování a výkonu čerpadla. Dalším typem je nízký široký „deštník“, ale lze si vybrat v obchodě i trysky, které vytvářejí jiné vodní efekty.
Vysoký vodotrysk se hodí doprostřed větší vodní plochy, kde nehrozí, že bude v silnějším větru stříkat na okolní terén. Nízký a široký deštník je vhodnější samozřejmě do menších nádrží a zahrad.
Další informace
Voda by při stříkání neměla dopadat na okolí měkký terén, protože by ho vymílala a splachovala třeba zpět do bazénku. Na druhé straně by nám voda také rychle ubývala. Obdobně voda mizí, když použijeme trysku vytvářející mlhu (mlžič). V obou případech musíme vyřešit plynulý přívod vody.
Čerpadla
Abychom zajistili skutečný efekt vodotrysku, nestačí nám nízkotlaké, ale potřebujeme vysokotlaké čerpadlo. Ta jsou ve dvou druzích, většinou jde o ponořená ve vody, která je také chladí. Existují i povrchová čerpadla, která bývají i výkonnější, ovšem jsou hlučnější a mají i složitější instalaci.
Pokud budeme chtít, aby čerpadlo pracovalo stále, je třeba mít tzv. tepelnou pojistkou. Ta pak zamezí, že by se motor přehřál. Když by k tomu mělo dojít, samy čerpadlo vypnou, a to se zpět ochladí.
Vodotrysk se samospádem
Pokud si budeme chtít vybudovat vodotrysk, jak za starých časů samospádem, je potřeba mít nějakou nádrž ve vyšší poloze. Voda pak stéká a podle principu spojených nádob bude tryskat do výšky. Propojení obou nádob bude dvojí, jedno stékající a druhé stoupající, kde čerpadlo žene vodu zpět do horní nádoby. Ideálem by bylo, kdyby byl zdroj vody jiný, třeba mít možnost postavit si vodotrysk někde pod svahem, kde teče voda. Horní nádrž by se plynule plnila přírodním přítokem a odpadlo by mám jedno potrubí a čerpadlo.
Pokud tedy vodu ženeme čerpadlem, měla by mít hadice větší průměr, než hadice s vodou stékající. Není vhodné mít na potrubí veliké zákruty, ostré úhly, ale ani jen gumové propojky, to vše nám může snižovat výkon. Proto je lepší mít trubky z novoduru a spoje pevné.
Různé
Na zimu čerpadlo z vody vyndáme, ovšem je někdy vidět ve velkých mrazech, když voda stříká, že se vytvářejí úžasné ledopády. To chce ale velkou zkušenost, nebo trochu jiný systém přívodu vody, abychom ho mohly buď po potřebném čase odnést, nebo alespoň vypustit. To musíme ale vždy, protože zmrzlá voda by v každém potrubí potrhala jeho stěny.
Elektrický přívod, pokud používáme vyšší proud než 12 V, musíme provádět v velkou opatrností, a pokud si nejsme skutečně jistí, že je vše v pořádku, nechejme si přívod zřídit od odborníka, případně si to od některého zkontrolovat.
Zmínili jsme filtr, ten je skutečně nutný, protože nemáme záruku, že bude voda stále čistá. Pokud se nám voda kalí třeba biologicky (řasy, sinice apod.), připojíme i speciální zařízení s UV lampou. Ta ale vyžaduje speciální podmínky, které jsou mimo rámec článku.
Voda se vždy ztrácí, zejména v teplém období, je jí proto potřeba sledovat a doplňovat. Dešťové vodě se neubráníme, ale měli bychom zajistit, aby tam nezatékala do nádrže z okolí, protože bude zřejmě zkalená a může obsahovat biologické nečistoty.