Home / Domácí mazlíčci / Zásady chovu chameleonů

Zásady chovu chameleonů

Chameleoni jsou jedinečnými ještěry, kteří dokáží měnit svou barvu. Změnu barvy však neprovádí podle prostředí, ve kterém právě jsou, ale podle emocí. Jedinečnost netvoří jen jejich zbarvení a pohyb, ale také zrak.

Chameleon se totiž dokáže každým okem dívat zvlášť a jejich vymrštěný jazyk je stejně dlouhý jako jejich tělo. Takovéto rarity představuje chameleon, kterého můžete chovat i vy doma.

Připravte se na chov chameleonů

Chovat chameleony by měli zkušenější chovatelé, jelikož chov chameleonů je o mnoho náročnější než chov například agam. Na chov chameleonů byste se měli opravdu připravit a nastudovat si důležité informace z odborné literatury či se poradit s chovateli, kteří již mají s chovem chameleonů zkušenosti.

Terárium

Chameleoni dorůstají délky až 40 cm a potřebuje terárium o rozměrech minimálně 50x50x100 cm. Pokud chcete mít v teráriu více chameleonů, měli byste počítat koeficientem 1,5-2 pro prostor každého chameleona. Základem je tedy terárium, ve kterém byste měli připravit podobné podmínky, které má druh chameleona ve volné přírodě. Pomoci vám mohou bodové a UV lampy, vodní čerpadla, větve a podklad by měla tvořit kyprá půda. Terárium by se mělo chameleonům denně čistit a vodu měnit každý den. Za delší čas byste měli omývat sklo terária a upravit substrát. Ten by se měl měnit jednou za tři měsíce.

Co chameleon konzumuje?

Chameleon se živí drobným hmyzem. Existují však i výjimky, ve kterých chameleon přijme rostlinnou složku potraviny, ale to jen v případě, že je dehydratován. Úžasné je chameleona sledovat při lovu. Chameleon nehybně čeká na drobný hmyz, jedním okem pozoruje okolí, druhým hmyz, až vystřelí dlouhý jazyk, kterým svou oběť zachytí. Většinou se chameleon krmí cvrčky, sarančaty, pavouky, mouchami, kobylkami či motýli. Občas si chameleon dopřeje i rostlinnou složku, například květy, ibišek, jablka, hrozny, jahody, maliny či salát. A co se týče pití, přijímá chameleon jen čistou stékající (kapající) vodu.

About

Leave a Reply