Pokud na trojcestný ventil působí vysoký pasivní tlak, může to mít neblahé vliv na celou otopnou soustavu. Přečtěte si, co vás čeká, pokud tomu nezabráníte.
Trojcestný ventil je hned po kotli jednou z nejdůležitějších součástí otopné soustavy. Pokud ale topenář nedodrží určité zásady, může na něj negativně působit jev zvaný pasivní tlak. Jak může trojcestný ventil poškodit a co se může stát?
Výrazně snížená účinnost
V následujících řádcích se budeme věnovat jevu, který spočívá v otáčení průtoku ve vstupním ventilu. V tomto zapojení totiž může být v místě napojení nulový diferenční tlak. To pak může způsobit, že je funkce celé otopné soustavy výrazně omezena. Výrazné omezení pocítí především směšování. Funkčnost směšování se totiž tímto jevem sníží na na 42 procent.
Úplně jiná situace nastává ve chvíli, kde je vstupní port ventilu zatížen aktivním diferenčním tlakem. Při nevhodně navrženém regulačním okruhu dojde k ještě větším škodám. Trojcestný ventil a celkové směšování za tohoto stavu nemusí vůbec fungovat. Maximální funkčnost je přitom 50 %. Je tedy jasné, že tomuto stavu se musíte za každou cenu vyhnout.
Pouze kvalitní součástky
Abyste se mu ale opravdu dokázali vyhnout, musíte výstavbu otopné soustavy svěřit odborníkovi. Ten musí nejprve připravit návrh regulačního okruhu na základě vašich požadavků a následně sestavit celé vytápění. Na dobrou funkčnost mají vliv i využité komponenty a materiály. Dbejte tedy na to, aby váš topenář nakupoval pouze kvalitní potrubí a další součástky, které jsou pro spolehlivou funkčnost potřebné.
Pokud chcete ušetřit, ale zároveň zachovat kvalitu vašeho vytápění, zamiřte na Eshop.Afriso.cz. Právě tady totiž naleznete stovky kvalitních součástek, s jejich pomocí postavíte opravdu dobré a robustní otopnou soustavu. To vše za dobré ceny a s rychlým dodáním.