Home / Doporučujeme / Jsem zahrádkář. Co budu potřebovat?

Jsem zahrádkář. Co budu potřebovat?

Ti, kteří mají vlastní zahradu budou nepochybně souhlasit s tvrzením, že zahrádka vyžaduje neustálou péči. Abyste se o ni mohli starat plnohodnotně, vyžaduje to specifické zahradnické nářadí, které vám bude velmi nápomocné. Jelikož je toho na trhu požehnaně, měli byste si v nářadí, které používáte, udržovat pořádek a systém. S tím vám zas pomůže zahradní domek na nářadí. Díky němu se vyhnete zbytečné ztrátě času při hledání motyky či rýče, protože vše bude mít své obvyklé místo! Zahradní domky na nářadí se těší velké oblibě, protože kromě úložného prostoru představují pro domácí zahrádkáře a kutily místo na odpočinek či skrýš před silným sluncem.

Přibližme si, jaké nářadí byste měli jako správný zahrádkář vlastnit. Za základ, který by měl váš domek na nářadí obsahovat považujeme hrábě, švédské hrábě, krumpáč, zahradní nůžky, nůžky na větve, lopatka na sázení, nůžky na živý plot. Sejde se vám také štěpící sekera či vyrývač plevele, zádový pístový postřikovač, stabilní místo by měla mít určitě sekačka či kolečko apod.

Nejsou hrábě jako hrábě

Podívejme se blíže například na takové hrábě. I když to může působit jako banalita, opak je pravdou, protože nejsou hrábě jako hrábě. Lze hovořit o několika druzích.

Již zmíněné švédské hrábě představují hrábě na listí, které mají specifický vějířovitý tvar a mohou být plastové či kovové. Od běžných hrábí se odlišují tím, že se listí nenapichuje na zuby a “uklidíme” ho tak rychleji.

Na mech se používají tzv. vertikutace hrábě, které mají místo běžných hrotů zahnuté ostré nože.

Pokud potřebujete shrabat seno nebo čerstvě posečenou trávu, doporučuje se sáhnout po hrábí, které jsou celé dřevěné. Záhony na vysévání si můžete připravit pomocí kovových hrábí. Zahradní domky na nářadí by tyto druhy hrábí měli skrývat ve svých útrobách a chránit je před nepříznivým počasím do doby, než jejich majitel nebude potřebovat.

Nůžky nejen na živý plot

Pokud máte na svém pozemku živý plot, keře či záhony, pak by měl domek na nářadí poskytnout místo stejně zahradním nůžkám. Koupit si můžete klasické nůžky nebo převodové, se kterými je stříhání méně náročné a namáhavé. Rozlišovat se mohou také počtem čepelí. Buď mají nůžky jednu čepel, nebo dvě. Jedna čepel je vhodná na stříhání suchých větví, dvě čepele byste měli zvolit pokud se chystáte stříhat čerstvé větve. Výběr nůžek ovlivňuje i velikost větví. Silnější a mohutnější větev si žádá robustnější nůžky, na malé větvičky vám budou stačit i menší nůžky. Aby byly živé ploty symetrické měli byste se poohlédnout po elektrických plotových nůžkách a na péči o vaše stromy v ovocném sadě si kupte pilku.

Každý zahradní domek na nářadí musí obsahovat kolečko. Ten je nedílnou součástí zahrady a nenahraditelným pomocníkem zahrádkáře. Při koupi zvažujte materiál a jeho nosnost. Dostupné jsou dnes už i skládací kolečka, které mají kovovou konstrukci a textilní korbu, díky čemuž jsou vhodné především pro převoz shrabaného listí.

Je důležité udržovat zahradní domky na nářadí v suchu, a tak zajistit adekvátní úložné místo pro vaše nářadí. Po každém použití byste měli nářadí dostatečně vyčistit, a tak ho připravit na další použití. Průběžně zkontrolujte zda je nářadí dostatečně ostré a zda není třeba ho nabrousit.

Domek na nářadí poslouží nejen zahrádkářům, ale také domácím kutilům, kteří rovněž potřebují místo na kladivo, hřebíky či šrouby a vrtačky. Pokud se ve vás skrývají oba, pak je pro vás zahradní domek na nářadí správnou a jedinečnou investicí, kterou oceníte pokaždé, když najdete vždy připravené nářadí na svém místě!

About angelo

Leave a Reply