Domů / Doporučujeme / Měření v průmyslu? Hotová věda!

Měření v průmyslu? Hotová věda!

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že se v průmyslových odvětvích používají při výrobě, porovnávání i následné kontrole různá měřidla. Co už někteří netuší, je skutečnost, že veškeré měření vychází z vědní disciplíny metrologie. Institucí zabývající se metrologií je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Význam profesionálních měřidel v průmyslu

Měření obecně má v konečném důsledku význam pro každého z nás. Všichni jej v určité formě používáme. V průmyslu, a ve strojírenství jako ryze technickém oboru obzvlášť, bychom se bez kvalitních měřidel a metod, jak měření provádět, jednoduše neobešli. Výrobní procesy jsou doslova odkázány na výsledky měření. Jedině pomocí měřidel získáváme relevantní informace o hodnotách či vlastnostech daného předmětu, nebo například procesu. Zjistíme jimi měřící rozsah, citlivost nebo i přesnost. Výsledky měření jsou udávány v číslech, v jednotkách.

Měřidla lze rozdělit na délková, úhlová, měřidla zjišťující rozsah plochy a objemu, hmotnosti. Dále existují měřidla času, tlaku, teploty či třeba radioaktivity a elektromagnetických veličin. Ve strojírenství mají zastání posuvná měřidla, dutinoměry a další.

Posuvná měřidla

Posuvná měřidla jsou jednoduchá měřidla sloužící primárně k určení délkových rozměrů. Existují v analogové i digitální variantě. Analogové posuvné měřidlo pracuje tak, že se daný předmět vloží mezi jeho čelisti, a následně se na nulové rysce odečte základní rozměr. Oproti tomu digitální měřidlo nedisponuje zařízením k odečítání délek. Výsledek se zobrazí přímo na displeji bez nutnosti cokoliv počítat.

Dutinoměry

Pro měření vnitřních válcových rozměrů jsou určeny dutinoměry. Využívají se třídotykové a dvoudotykové dutinové mikrometry. Stejně jako posuvné měřidlo, dutinoměry pracují i digitálně. Dutinoměr s úchylkoměrem obsahuje jedno pevné a pohyblivé rameno s tvrdokovovými hroty pro měření drážek a zápichů.

Kvalitní profesionální měřidla především do strojírenství nabízí Michovský-TOOLS. Na webu meridla.cz je k nahlédnutí kompletní katalog produktů za zajímavé ceny. Dodání měřidel včetně kalibračního protokolu není problém.

O angelo

Zanechte zprávu