Home / Doporučujeme / Nakupujete vrtáky? Orientujte se hlavně podle materiálu, do něhož se vrtá!

Nakupujete vrtáky? Orientujte se hlavně podle materiálu, do něhož se vrtá!

Práce s vrtačkou je v domácnosti jakýmsi standardem a u každého muže se počítá, že bude mít vrtačku. K té ale pochopitelně patří spousta vrtáků. Myslet si, že vám postačí pouze několik, by bylo přinejmenším mylné. V každém případě je třeba vybírat vrtáky podle materiálu, do něhož hodláte vrtat. Přesně takto budeme postupovat i my v následujících řádcích. Zaměříme se fakticky na všechny tři alternativy, tedy na vrtání do dřeva, kovu i betonu či kamene.

Specifické vrtáky do dřeva

Každý vrták do dřeva není rozhodně stejný! Jestliže potřebujete vrtat do tvrdého i měkkého dřeva, překližky či dřevotřísky, vsaďte na modely se středicím hrotem. Pokud ovšem hodláte vrtat hluboké díry třeba do trámů, pak už budou mnohem výhodnější hadovité vrtáky. Jsou schopny odvést větší množství dřeva mimo samotný otvor. Chystáte-li se na výrobu nábytku, nejspíše sáhnete po takzvaných křížových vrtácích. Díky nim se vám podaří vyvrtat zcela hladkou díru. Vybírat lze i takzvané pilové děrovače.

Vrtáky do kovu

Vrtat do kovu není jednoduché, což by vám bezesporu potvrdil jakýkoli zámečník. Kvalitní vrtáky jsou naprostou nezbytností. Základní modely se vyznačují přítomností dvou šroubovitých drážek. Podle úhlu hrotu lze volit vrtáky určené do litiny, měkčí oceli, ušlechtilé oceli anebo jiných druhů kovu. Univerzální variace jsou charakteristické sklonem hrotu 118°.

Vrtání do betonu a zdiva

U těchto vrtáků je zapotřebí soustředit se na to, zdali budete vrtat s příklepem, nebo naopak bez něj. Modely určené pro práci s příklepem jsou označené červenou barvou. Naopak bez příklepu budete pracovat s vrtáky označenými žlutě. Typické jsou přítomností destičky ze slinutého karbidu. Ta je připájena k hrotu vrtáku a zajišťuje jeho mnohem vyšší pevnost při vrtání do opravdu tvrdých materiálů.

About angelo

Leave a Reply