Home / Zahrada / Pěstování hnojníku obecného

Pěstování hnojníku obecného

V přírodě rostou plodnice hnojníku jednotlivě, roztroušeně na rozkládající se organické hmotě (seno, sláma, tráva) v trávnících, na pastvinách, podél cest zejména na jaře a na podzim. Klobouk je zprvu válcovitý, vejčitý až zvonkovitý a bílý.

Plodnice se rychle vyvíjejí a chutné jsou pouze mladé a těsně uzavřené, protože starší podléhají autolýze a z plodnic zbude černá vodnatá skvrna. Je známo, že příbuzný hnojník inkoustový obsahuje látku koprin, která má v lidském organismu podobný účinek jako antabus podávaný v protialkoholních léčebnách. Hnojník obecný však tuto látku neobsahuje.

Příznivé účinky

Hnojník se jako jedna z mála léčivých hub nepoužíval ve „východní“ medicíně. První poznatky o jeho léčivých vlastnostech byly získány až ve 20. století v Evropě. Houba se ale začala v posledních desetiletích hojně používat v tradiční čínské medicíně. Hnojník je nejdůležitější houbou s antidiabetickými účinky. Při jeho dlouhodobé konzumaci se snižuje hladina krevního cukru. Jeho přítomnost ve stravě zlepšuje chuť k jídlu, krevní oběh a je prevencí aterosklerózy. Zlepšuje trávení a udržuje pružnost cév. Doporučuje se při hepatitidě, střevních infekcích, stresu a zácpě.

Jednoduché pěstování

V mnoha zemích se hnojník konzervuje a suší. Dobrých pěstitelských výsledků se dosahuje naočkováním houby na fermentovaný žampiónový substrát nebo na nefermentovanou pšeničnou slámu. Pokud hnojník pěstujeme na řezané slámě prolité horkou vodou, roste houba podstatně rychleji než na slámě máčené pouze vodou studenou.

Postup pěstování

Do čistého plastového sáčku nalijeme 2 díly vřelé vody a do ní nasypeme 1 díl pelet. Konečná hmotnost substrátu v sáčku by měla být maximálně 4 kg. Musíme zajistit, aby voda hned prostoupila celým množstvím pelet a substrát necháme den zchladnout. Po zchladnutí slámu osázíme sadbou hnojníku. Podhoubí prorůstá při 24° C. Po dvou až třech týdnech, kdy substrát prorostl podhoubím, jej zakryjeme 6 cm vrstvou tzv. krycí zeminy tvořené směsí zeminy s rašelinou a záhon dostatečně zalijeme.

První sklizeň lze očekávat zpravidla za 4 týdny po osázení substrátu. Během vývoje plodnic pěstitelský prostor větráme a záhony ji nezaléváme. Plodnice se vyvíjejí a zrají velmi rychle, proto se musí sklízet pouze mladé, tuhé a pevně uzavřené, které se skladují v lednici při teplotě 2-4° C, a to maximálně 1-2 dny. Houba příjemně voní a chutná. Má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuků a je snadno stravitelná. Hodí se k přípravě polévek, dá se smažit a vařit.

About

Leave a Reply