Domů / Pro kutily / Pokládáme venkovní dlažbu

Pokládáme venkovní dlažbu

Chceme-li mít u domu nádvoří pro pěší i pro automobil, je dnes na výběr řada materiálových, barevných i tvarových variant. U všech platí zásada, že je musíme položit jen jednou a pořádně. Ještě před třiceti lety byl módní vymývaný beton, jehož hlavním představitelem je zámková dlažba. V současnosti se do módy vracejí přírodní materiály.

Mezi různými tvarovými a barevnými variantami můžete zvolit například cihlovou dlažbu antracitové barvy, kterou lze doplnit pásy sestavenými ze žulových kostek. Dosáhnete tak atraktivní a zároveň velice pevné plochy. Žulové kostky zajímavě oživí jednolitou tmavou plochu, která by nepůsobila dobře. Nemáte-li pro tyto věci cit, poraďte se s architektem. Pokud si vystačíte sami, zkuste třeba šedé pruhy navázat na stávající prvky architektury a pravoúhlou strohost narušit diagonálami.

Jak na to

1081-127083347569JNNejlepší je si všechno nakreslit v měřítku na čtverečkovaný papír. Jeden čtvereček představuje v měřítku 1:100 čtverec o hraně 50 cm. Čtyři čtverečky na papíru tedy představují ve skutečnosti plochu jednoho metru čtverečního. Snadno si tak spočítáte i spotřebu materiálu.

Rozhodující vliv na kvalitu a trvanlivost dlážděné plochy má příprava podkladu. Největším rizikem pro nesprávně připravený podklad je špatné odtékání vody v kombinaci s mrazem. Proto se na vrchní vrstvu použije raději jemný štěrk než písek, neboť má lepší propustnost. Výhodou štěrku je i fakt, že se v něm nezdržují mravenci, jako v písku.

Postup při pokládce

  • zhutněné podloží vysypeme tenkou vrstvou štěrku. Tím vytvoříme nosnou vrstvu, na kterou nasypeme kladecí vrstvu, kterou strhneme podle vodících trubek. Kladecí vrstva musí být ve správné výšce a sklonu. Nakonec přijde poslední vrstva vyšší o 5-8 mm, protože při závěrečném pěchování položené dlažby dojde k poklesu této vrstvystone-tiles-floor
  • nejprve klademe žulové kostky do pásů vymezených provázky a k nim potom cihlovou dlažbu
  • při kladení postupujeme proti spádu dlážděné plochy, tedy do kopce. V místech, kde nestačí spád pro odvod vody mimo plochu, musíme vybudovat kanálky s nerezovou mřížkou, které musíme také vyspádovat, raději směrem od domu
  • některé dlaždice budeme muset řezat. Pro tyto účely si v půjčovně vypůjčete řezačku s diamantovým kotoučem
  • spáry zasypeme suchým spárovacím pískem, přebytek odstraníme a plochu upěchujeme vibrační deskou
  • nakonec doplníme do spár jemný písek, který zvýší stabilitu celé plochy

O

Zanechte zprávu