Domů / Dům a byt / Staré peřiny nevyhazujte

Staré peřiny nevyhazujte

Představte si, že i staré peřiny, duchny a polštáře se dají renovovat. Máte-li na chalupě přikrývky s péřovou náplní a nevíte v jakém stavu peří je, odneste přikrývky do čistírny peří. Zde vám po posouzení řeknou, zda se renovace vyplatí. Vyhnete se i nepříjemné práce spojené s manipulací s peřím, což není vůbec jednoduchá věc.

Kvalita peří

bed-linen-1149842_960_720Dlouhou životnost a vysokou kvalitu má husí peří, o něco kratší dobu vydrží peří z kachen, které navíc nehřeje tak, jako peří z hus. Největší kvality dosahuje prachové peří, především ručně sbírané kajčí peří. I když klasické peří je dnes vytlačováno umělými dutými vlákny, o které se lépe pečuje, někteří lidé nedají na peří dopustit. Ceny nových luxusních péřových přikrývek jsou ovšem natolik vysoké, že se určitě vyplatí staré peřiny zrenovovat, pokud je to ještě možné.

Odborná renovace peří

V čistírně vyjmou peří ze starého povlaku, vyčistí a vloží do nové látky. Můžete si vybrat, jakou gramáž by nová pokrývka měla mít, případně vám čistírna může doplnit peří na požadovanou gramáž. Na povlaky se používají kvalitní bavlněné textilie atestované na nepropustnost a hygienickou nezávadnost peří. Druhou alternativou je pouhé vyčištění peří a jeho vložení do původní lůžkoviny.

Polštáře a peřiny s vyčištěným peřím jako nové

bed-1158272_960_720Klasické duchny po babičce si můžete nechat při renovaci peří upravit na určité množství péřové náplně a získat například tenčí deku vhodnou do teplejší místnosti. Výbornou službou je prošití v ploše, takže se peří nesesypává a zůstává rovnoměrně rozložené po celé přikrývce. Za prošívané přikrývky zaplatíte samozřejmě více, než za ušití duchny, ovšem vyšší cenu vám vynahradí komfort spaní, neboť nemusíte peří neustále sklepávat. Klasický rozměr 140×200 cm by měl být ideálně prošit do 35 čtverců, tedy 7 na výšku a 5 na šířku. Ceny jsou přijatelné a mírně se liší podle regionů, výběru sypkoviny a velikosti lůžkoviny. Základní cena obsahuje párání, čištění peří, ušití nové sypkoviny s paspulí, prošití deky a balné. Za prošívanou deku zaplatíte kolem 1 100 korun.

O

Zanechte zprávu