Home / Doporučujeme / Silné magnety – pomocníci, kteří pomáhají v dílně i v domácnosti

Silné magnety – pomocníci, kteří pomáhají v dílně i v domácnosti

Jsou malé, ale šikovné. A především skutečně silné. Řeč je o neodymových magnetech, které mají schopnost udržet hmotnost i mnohonásobně větší, než je ta jejich. Neuplatní se pouze v průmyslu, ale rovněž při někdy až vtipném využití v dílně či v domácnosti.

Seznamte se s neodymovými magnety

Určitě se na začátku hodí říct, co to vlastně neodymové magnety jsou. V současné době jde o nejsilnější magnety světa. Skutečnou sílu umí nabídnout ve zlomku velikosti klasických magnetů. Setkáte se s nimi pod označením NdFeB a jde o magnet se směsi neodymu, železa a bóru. Neodymové magnety jsou schopny unést až tisícinásobek své hmotnosti. Drobný magnet velikosti malinké mince tak udrží třeba i 10kg předmět. Přes svoje schopnosti jsou levnější než dříve používané a až do roku 1982 nejsilnější magnety složené ze samaria a kobaltu.

Mají neodymové magnety i nějaké nevýhody?

Snad tou největší je velká náchylnost ke korozi. Takže se s nimi nesetkáváme v surovém stavu, ale jsou vždy opatřeny povrchovou úpravou. Nejčastěji jsou poniklované, ale setkáme se i s jinými, včetně zlacení.

Silné magnety nachází uplatnění v celé řadě oblastí a rovněž doma v dílně, v domácnosti, ale třeba i v módě. Mohou nějak škodit? Na lidské zdraví negativně nepůsobí. Problematické může být, když je spolknou děti.

Při použití neodymových magnetů je vhodné dávat pozor na to, aby nepřišly do styku s pevnými disky ani s platebními kartami. Ty umí nenávratně poškodit. Neměly by se do jejich blízkosti dostat ani lidé s kardiostimulátory. Pokud jde o mobilní telefon, ten silné magnety nepoškodí. Jediným problematickým článkem je případný kompas v mobilním telefonu, který umí ovlivňovat.

Se silnými magnety do dílny

Neodymové silné magnety nachází uplatnění v dílnách z mnoha důvodů. Třeba proto, že v nich pracujeme se železem. Ale nejen kvůli tomu. Pojďte se podívat na několik zajímavých využití.

 • Pořád jste si nekoupili magnetický šroubovák? Pracuje se s ním výrazně lépe, protože nám pomáhá zachytávat vruty či šrouby. Ale kupovat jej nemusíte. Pouze na šroubovák přiložte malý neodymový magnet a na přední části šroubováku jej ponechte. Šroubovák se začne chovat jako magnetický.
 • Potřebujte si udělat v dílně pořádek s různou kabeláží? Omotejte na kocích kabely drátkem a na ponk či na zeď nalepte neodymový magnet. Kabely pak na něj upevníte snadno v místě, kde jste omotali drát.
 • Pouštíte se do kutění? Mnohdy je to nikdy nekončící zatloukání hřebíků i šroubování. Existuje mnoho možností, jak díky síle magnetu mít obojí vždy po ruce. Kolikrát jste se píchli o hřebíky při jejich vytahování z kapes, kam jste si je dali, abyste je měli po ruce? Zkuste to jinak! Dejte si dovnitř náprsní kapsy neodymový magnet a hřebíky vám budou držet přímo na kapse. Pomocí magnetu si snadno hřebíky upevníte i přímo na elektrický aku šroubovák. Na pásek od montérek se prodávají i hotové magnetické spony.
 • Pořád přemýšlíte, jak si v dílně zorganizovat pořádek a dát veškeré nářadí k ruce? Zapomeňte na staré organizéry. Snadno si vystačíte s několika neodymovými magnety nalepenými na zdi. Na ně jednoduše upevníte kleště, kombinačky, a dokonce i kladivo.
 • Podobně si lze vyrobit i držáky na různé drobnosti. Na těsnění, šroubky, hřebíky apod. Stačí si nalepit magnety pod závěsné poličky, nebo na jiné vhodné místo a k výrobě organizéru využít klasické skleničky s kovovými víčky.
 • Vysypaly se vám v dílně po zemi hřebíčky, šroubky a další kovové předměty? Stačí mít k dispozici magnet a dostanete je snadno zpátky do krabice. Vezměte krabici, otočte ji úložnou části směrem dolu. Nad ní pak dejte silný magnet. Vysypané věci dokážete takto sesbírat přímo do krabice.

TIP: Spousty možností s aplikací magnetů do dílny, domácí i třeba firemní, nemusíte vyrábět jako hacky a koupíte je i v podobě hotových vychytávek. Ať již jde o magnetický náramek pro kutily na šroubky a hřebíky, magnetický opasek, magnetický držák na nářadí, přenašeč plechů s magnety, magnetický smeták, ruční magnetický přenašeč kovových částic, magnety na svařování, magnetické karabiny, magnetické háky a další pomůcky.

Magnety jako pomocníci v domácnosti

Svoji nezastupitelnou roli však dnes magnety mají i v běžné domácnosti. Hackněte si neodymové magnety a využijte jejich malý rozměr v kombinaci s velkou silou. Tady je pár tipů.

 • Stahovací šňůrky na závěsy nejsou příliš praktické a profi stahovače drahé. Vyrobte si vlastní tak, aby se nemusel vázat – za pomoci magnetů. Stačí vám kousek stuhy, dvě ozdůbky a neodymové magnety. Nemusíte je dokonce ani všívat. Stačí když je přilepíte.
 • Vyrobte si praktické kořenky z obyčejných skleniček. Potřebujete je mít po ruce. Tak je dejte přímo na linku pod hodní skříňky. Přilepte tam magnety a pak už stačí pouze vždy přiložit skleničku s kovovým víčkem. Takto můžete připevňovat i plechovky s kávou a s čajem.
 • V lednici si snadno uděláte držák na malé lahve tak, že na strop lednice přilepíte magnety. Třeba pivo s kovovým víčkem vám tam pak bude krásně viset.
 • Díky malému neodymovému magnetu už nemusíte řešit, jak zavřít napůl snědené sušenky i čipsy. Opět si pomůžete magnetem.
 • Pořád hledáte po bytě klíče? Udělejte si pro ně prostor kdekoliv uznáte za vhodné. Na toto místo prostě jenom nalepte neodymový magnet. Jak má být silný vám snadno sečte magnetická kalkulačka (https://www.kjmagnetics.com/calculator.asp).
 • V kuchyni na magnetickou lištu jednoduše upevníte aj velké nože. Nemusíte ji ani kupovat. Pomocí malých neodymových magnetů si ji vyrobíte ve vlastním designu.
 • Z hotových výrobků poněkud sofistikovanější povahy lze v domácnosti využívá především magnetické změkčovače vody. Tyto profi prvky pro vodovodní systémy zlepšují kvalitu vody, změkčují ji, a tím chrání naše spotřebiče před degradací.

Pojďte si hacknout magnety

Co k tomu potřebujete? Především je to nápad, jak je chcete využít. Námětů najdete skutečně hodně, třeba na blogu silnemagnety.cz nebo supermagnete.de. Samozřejmě si budete muset pořídit vhodné neodymové magnety a hodit se vám bude rovněž tavná pistole. Ta je na lepení magnetů ideální a nemusíte si pořizovat ani žádná speciální lepidla. I když ta rovněž existují.

About angelo

Leave a Reply