Home / Doporučujeme / 3 tipy, podle čeho vybírat nové povlečení do ložnice

3 tipy, podle čeho vybírat nové povlečení do ložnice

Asi víte, že jedině kvalitní spánek zajistí, že se během dne budete cítit odpočatí a vitální. Vydatnost a intenzitu spánku přitom ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z nich je volba vhodného povlečení. Na co si dát pozor, když si tento bytový textil pořizujete?

1. Prodyšnost a savost

Dobré povlečení se pozná v první řadě dle toho, jak je schopné „dýchat“ a odvádět vlhkost. Možná znáte stav, kdy se v noci probouzíte celí orosení a zpocení. Důvodem může být nejen špatná teplota v ložnici, ale právě rovněž nevhodně zvolený druh povlečení. Z hlediska prodyšnosti jsou na tom velmi dobře klasická bavlněná povlečení, ale také kupříkladu modely z moderního mikrovlákna, které dokáže velmi dobře absorbovat veškerou vlhkost, takže se v něm cítíte neustále příjemně.

2. Schopnost zahřát

Nejen deka, ale právě také povlečení ovlivní váš tepelný komfort při spaní a odpočinku. V zimních měsících se proto vyplatí investovat do povlečení z hřejivějších materiálů, jako jsou flanel (speciálně upravená bavlna) a krep. V létě, kdy se naopak děsíte spíše toho, že se v parných nočních hodinách pořádně nevyspíte kvůli vyšším teplotám a vlhkosti, zvolte pro změnu lehké materiály, z nichž vyniká třeba satén.

3. Životnost materiálů

V neposlední řadě je praktické vědět také o tom, kolik toho jednotlivé druhy povlečení vydrží. Působivé je v tomto směru především povlečení z mikrovlákna, jež má až několikanásobně delší životnost nežli obyčejné povlečení z bavlny. Vždy však samozřejmě záleží na preciznosti provedení a samotném výrobci.

Kromě povlečení se dá podobně postupovat v případě dalších druhů bytového textilu. Vybíráte-li si třeba nové záclony a závěsy, dejte si pozor na jejich průsvitnost, rozměry a materiály, které ovlivní délku jejich životnosti. Teprve poté se dá hledět na cenu.

About angelo

Leave a Reply