Home / Doporučujeme / U stříhání plechu si nevystačíte s úhlovou bruskou

U stříhání plechu si nevystačíte s úhlovou bruskou

Úhlová bruska se dá použít k uříznutí téměř každého kovu. Pro stříhání plechu se ale hodí úplně jiné nástroje. A na ty se v tomto článku podíváme.

Stříhání plechu si můžete vyzkoušet i vy samí. Stačí vám domácí dílna, speciální nůžky a metoda, kterou budete plech stříhat. A v následujících řádcích vám tyto zajímavé nůžky popíšeme.

Jak stříhat plech?

Stříhání plechů je poměrně jednoduché. Pokud ale chcete, aby z toho vznikl pěkný a zajímavý výrobek, musíte mít dostatek trpělivost a šikovnosti. A také dostatečně dobré vybavení. Ve většině případů si totiž nevystačíte s klasickou úhlovou bruskou. Problém není ani tak v samotném stroji, ale řezu, který je až příliš hluboký. Od jiskry při broušení se navíc může vznítit samotný materiál, což by úplně zničilo vaši práci.

Pokud tedy chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, odložte úhlovou brusku do skříně nebo někam bokem. Ke stříhání plechů se totiž zpravidla používají tři technologie – stříhání úzkými nůžkami, stříhání nůžkami na plech nebo obrážení. Všechny tyto metody mají svoje specifika a používají se při nich úplně jiné nástroje.

Jak vypadají nůžky na plech?

Neznalé by mohlo překvapit, že nůžky na plech nevypadají jako klasické nůžky. Jedná se o elektrický přístroj s čelistmi, které pracují velmi vysokou rychlostí. Z materiálu pak tyto nůžky odřezávají jedinou spirálovitou třísku, aniž by přitom deformovaly původní materiál. Pro stříhání plechu nemusíte vyvinout příliš velkou posuvnou sílu.

U nůžek na plech e používá speciální postup, během něhož nevzniká žádný kovový odpad. Výstřižky jsou vedeny kolem nástroje, takže se materiál deformuje jednostranně. S nůžkami na plech navíc ušetříte spoustu času. Stříhání je velice rychlé a pohodlné. Stačí pouze troška té šikovnosti, trpělivosti a půjde vám to jako od ruky. Pokud budete doma trénovat, určitě brzy budete schopní vytvořit zajímavý výrobek.

About angelo

Leave a Reply