Domů / Doporučujeme / Srovnání dřevěných a slunečnicových briket

Srovnání dřevěných a slunečnicových briket

Jaké jsou výhody briket ve srovnání s ostatními palivy?

Používání ekopaliv jako dřevěných a slunečnicových briket k vytápění našich domácností je v dnešní době doslova hitem, a to z mnoha důvodů. Na rozdíl od fosilních paliv jako je uhlí či zemní plyn šetří životní prostředí, protože se jedná o obnovitelný zdroj energie. Navíc pokud budete topit ekopalivy, nebudete mít už hluboko do kapsy. Při topení briketami totiž ušetříte polovinu oproti vytápění zemním plynem a dokonce dvě třetiny oproti vytápění elektřinou! Vaše spotřeba bude při stejné ceně o třetinu menší než při topení uhlím a 1 tuna briket Vám nahradí až 5 m3 štípaného dřeva.

Zde ale výhody briket zdaleka nekončí. Velmi dlouho hoří a jejich výhřevnost je vyšší než dřevo a hnědé uhlí a téměř dosahuje výhřevnosti uhlí černého. Topidla, v nichž by se s nedalo topit briketami, prakticky neexistují. Brikety jsou tedy vhodné pro všechny kotle, kamna a krby, v nichž Vám budou několik hodin hořet jako dřevo a poté žhnout jako uhlí. Na rozdíl od dřeva jsou díky nízkému obsahu vody vhodné k okamžitému použití a jejich skladování a manipulace je snadnější a zároveň mnohem čistší než manipulace s uhlím či dřevem. Zůstane po nich jenom minimum popela, který můžete dále využít na zahrádce jako přírodní hnojivo. Při výrobě briket nejsou kromě samotné suroviny dřevěných pilin a slupek slunečnicových semínek používána žádná pojiva ani příměsi, takže jsou ekologické a díky stlačení pod vysokým tlakem se nerozpadají.

V čem se dřevěné a slunečnicové brikety liší?

Výše uvedené výhody jsou společné jak pro dřevěné brikety, tak i pro slunečnicové brikety. Čím se tedy tyto dva typy briket liší? Přestože slunečnicové brikety jsou na českém trhu zatím novinkou, velice rychle si získávají na popularitě. Na rozdíl od dřevěných briket mají o něco vyšší výhřevnost a vydrží Vám i déle hořet a žhnout. Jsou vyrobeny z bioodpadu, který vzniká jako vedlejší produkt při lisování slunečnicového oleje. Při lisování se slupky a zbytky semínek zbavují oleje a nedochází tak k poškozování komínů ani topenišť, čehož se mnozí zbytečně obávají. Dělali jsme i laboratorní testy, které všechna výše uvedená tvrzení potvrdily. I když jsou tedy slunečnicové brikety cca od 10 % dražší než brikety dřevěné, rozhodně se vyplatí si je alespoň vyzkoušet.

Jaké jsou ekologické výhody topení s briketami?

Smýšlíte ekologicky a zajímá Vás, co řadí brikety mezi ekologická paliva? To, že brikety pochází z nevyčerpatelného zdroje energie a vznikají jako vedlejší produkt zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, jsme si již řekli. To ale není vše. Nejen, že je spalování dřevěných a slunečnicových briket CO2 neutrální, protože CO2 se uvolňuje jen v takovém množství, jaké slunečnice či stromy spotřebují během svého růstu, ale také při spalování nevzniká kouř ani zápach a navíc neobsahují žádná lepidla, síru, halogeny, chlór či těžké kovy. Pokud tedy rádi šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí, jsou pro Vás brikety jako šité na míru!

Tip na závěr: zaujaly Vás dřevěné či slunečnicové brikety a přemýšlíte o nákupu? Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete různé druhy kvalitně stlačených dřevěných i slunečnicových briket vyrobených z čistých surovin bez jakýchkoliv příměsí či pojiv. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.

O angelo

Zanechte zprávu