Home / Doporučujeme / Teflon: Zázračný materiál, který vznikl náhodou

Teflon: Zázračný materiál, který vznikl náhodou

Teflon patří mezi materiály, který lidstvu neuvěřitelně usnadnil život. Jak vznikl a kde se požívá dnes? O tom si můžete přečíst více v tomto článku.

Bez teflonu ani ránu. Skvěle se s ním vaří, smaží, peče. Neobejdou se bez něj elektrikáři, astronauti ani elektrárny. Jak tento úžasný materiál vlastně vznikl a jak se požívá dnes?

Co je to teflon a kde se používá

Teflon je nepřilnavý materiál, který vznikl náhodou. Objevil ho mladý chemik Roy J. Plunkett, když si všiml bílého prášku usazeného kolem sedla ventilu. Po několikaletém výzkumu si ho společnost DuPont zaregistrovala pod značkou Teflon®. Takový je příběh materiálu, který je dokonce zapsaný v Guinessově knize rekordů.

Dnes se využívá v řadě odvětví. Určitě ho znáte z pánviček, kde plní funkci nepřilnavého povrchu. Tyto výrobky, tak jak je známe, vznikají jen díky teflonování. Teflonování PFA povlaky (Teflonování Perfluoroalkoxy), které jsou nepřilnavé, je klasická a dodnes používanou metoda.

Kde se teflon používá

Díky teflonování vzniká pevný a odolný materiál, který má široké spektrum výhod. Kvalitně připevněný povrch je nepropustný. Když tedy budete mít pánvičku s teflonovou úpravou, suroviny se tak jednoduše nepřipečou. Povrch je navíc snadno omyvatelný. Vhod přijde i odolnost vůči světlu, stárnutí a křehnutí. To znamená, že i po letech používání by měl být výrobek stále stejně kvalitní a spolehlivý, barevný a tvrdý.

Díky těmto vlastnostem patří teflon mezi populární materiály napříč řadou odvětví. Využívá se v elektrotechnice při výrobě polovodičů. Tento materiál se dokonce podíval i do vesmíru, protože se používá ve vesmírných technologiích a reaktorových nádržích. S teflonem se ale nejčastěji setkáte u výrobků každodenní potřeby – zejména u talířů a pánviček.

About angelo

Leave a Reply