Není nic krásnějšího než dokonale upravená zahrada s hustým zeleným trávníkem.  Ne každý má ale to štěstí, že jeho travička roste pěkně pravidelně a chlubí se jasně zelenou barvou rok za rokem. Minimálně jednou za čas je proto potřeba vysadit trávník nový. Jak na to? Poradíme!

Příprava půdy

Základem úspěšného vypěstování krásného trávníku je správná příprava půdy. Plochu, kterou budeme opatřovat novým trávníkem, proto nejprve zbavíme případných kamínků a plevele, a také ji důkladně prokypříme. Zkypření by mělo být do hloubky 15 až 25 centimetrů. Několik dní před samotným setím pak půdu ještě prohnojíme vhodným hnojivem.

Kam a kdy trávník sadit

Co se týče typu půdy, ideální pro trávník je lehká až středně těžká písčito-hlinitá až hlinitá půda. Vyroste vám ale samozřejmě i v jiných typech půdy, jen možná ne v takové kvalitě. Ideálním obdobím pro setí trávníku je konec léta, respektive začátek podzimu, kdy je půda ještě dostatečně prohřátá a navíc díky častým srážkám nemusíte tolik uměle zavlažovat.

Travní semeno a jeho setí

Ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat, není tráva jako tráva. Travních směsí existuje celá řada druhů, a liší se v odolnosti i vzhledu. Vhodnou směs byste měli vybírat zejména podle toho, jak bude váš trávník využíván a zatěžován, ale také podle toho, kolik času a péče budete v budoucnu ochotni trávníku věnovat. Pokud jde o samotné setí, bez ohledu na druh travní směsi bychom plochu jednoho metru čtverečního měli osít cca 25g osiva. Nakonec je potřeba vysetý trávník uválcovat nebo jiným způsobem udusat a dostatečně pokropit – opatrně ale, abyste semínka nevyplavili.

Typy trávníků

Nejméně náročné na údržbu a vysoce odolné jsou trávníky extenzivní, které rostou v zásadě jen volně, a blíží se až lučním porostům s množstvím druhů rostlin. Střední variantou jsou trávníky rekreační, které jsou středně odolné, a znáte je typicky z rekreačních zahrad. Pravidelnou zálivku nevyžadují, je ale potřeba je kosit přibližně v intervalu dvou týdnů. Nejnáročnější na péči, ale esteticky nejdokonalejší jsou jemné, nízce kosené okrasné trávníky, které však nejsou příliš odolné. Nevýhodou je také nutnost kosení jedenkrát týdně i pravidelná zálivka.