Domů / Nářadí / Kalibry zrychlí vaši přesnou práci

Kalibry zrychlí vaši přesnou práci

Kutíte občas v domácí dílně nějaký výrobek, u nějž je nutná přesnost? V tom případě zapomeňte na metr, pravítko a šupleru. Nejpřesnějšího a hlavně nejrychlejšího výsledku dosáhnete s použitím kalibrů. S posunovacím měřítkem se sice dostanete ke správné míře, ale bude to chvíli trvat. Díky kalibrům je to snazší – stačí jen nasadit a hned uvidíte, zda pasuje.

Na začátek je důležité ujasnit si, že kalibry neslouží k měření. Nenajdete na nich napsané žádné hodnoty, pouze vás informují o stavu výrobku. Jako odpověď vám dávají dva stavy. Buď výrobek vyhovuje rozměrům, nebo ne. Tím pádem nehrozí nebezpečí, že se o centimetr přehlídnete, když budete v nedostatku času měřit nedůsledně.

Jak se kalibrem měří?

Kalibrem se neměří. Jak jsme si vysvětlili výše, neslouží k určení rozměru. Skládá se buď ze dvou kusů, nebo má na jedné straně dobrou část a na druhé zmetkovou. Poznáte je od sebe tak, že zmetková bývá označená zápichem/červenou barvou a bývá užší. Podle toho, jaký typ kalibru máte, nasouváte kalibr na výrobek či obráceně. Při dobrých rozměrech výrobku musí jít dobrá strana kalibru nasunout a špatná nikoliv. Když jdou nasunout obě, výrobek se už nedá opravit, pokud nelze nasunout ani jedna, lze rozměry ještě doladit. Všechno to jde bez měření a hlídání čísel, protože kalibr už někdo vytvořil přesně podle rozměrů, které potřebujete kontrolovat.

kalibry-specialy

Proč se vyplatí pořídit si kalibr?

Vhodné je to zejména v případě, že vyrábíte více kusů téhož výrobku, časová úspora je pak obrovská. Pokud vyrábíte jen jednotlivé kusy výrobků, možná je to zbytečné, ale jakmile jich je více, popřemýšlejte, zda se vám vyplatí měřit každý zvlášť. Jak se můžete sami podívat, ceny kalibrů vás nezruinují.

Dokonce lze nechat si vyrobit kalibry na míru přesně tak, jak potřebujete. Nicméně když se podíváte na web www.kalibry.cz, jaká je nabídka, pravděpodobně si vyberete. Kalibrů existuje spousta – pro vnitřní rozměry, pro vnější rozměry, válečkové, závitové, třmenové atd. Některé zvládají měřit i více rozměrů najednou a tím vaši práci ještě zefektivnit.

O angelo

Zanechte zprávu