Home / Nářadí / Co dělat, když fasáda domu není v nejlepší kondici?

Co dělat, když fasáda domu není v nejlepší kondici?

Nelíbí se vám současný vzhled fasády? Zdá se vám, že vnější obálka domu není v nejlepší kondici, je špinavá, objevují se na ní mechy, vlhkost a dokonce plísně? Po zimě se na fasádách mohou objevit různé nedostatky, které je potřeba co nejdříve odstranit. Čím déle necháte fasádu poškozenou nebo špinavou, tím více bude ztrácet nejen svou eleganci, ale také kvalitu. Jak potíže řešit?

 

Nejprve důkladně umýt

Ze všeho nejdříve se fasáda musí důkladně umýt od veškerých nečistot, které se na ni v průběhu roku usazují – prach, pyly, atmosférické nečistoty a další. Důkladné čištění fasád je bohužel bez profesionální techniky téměř nemožné. Jak vyčistit fasádu opravdu účinně? Klasický kartáč nestačí a ani kvalitní domácí vysokotlaké vodní čističe neodvedou svou práci dokonale. Na fasádě mohou zůstat nečistoty a často dochází i k poškození podkladu. Ideální čistící technologií pro venkovní plochy je tryskání-pískování. Jak probíhá čištění fasád touto metodou, se můžete podívat ZDE.

naradi-hobby.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

 

Dále se zaměřte na plísně

I malé prasklinky na fasádě, které ještě nejsou důvodem k opravě, ale mohou znamenat problémy. Do struktury fasád proniká vlhkost, která je původcem plísní. Jakmile se plísně objeví, je třeba proti nim zakročit, jinak se budou objevovat stále. Na poškozená místa nebo celoplošně je zapotřebí aplikovat speciální nátěry proti plísním. Druhů nátěrů existuje hned několik. Jejich výběr je složitý, protože se musí zohlednit druh podkladu a stupeň poškození. Pro každou fasádu je tedy zapotřebí vybrat jiný protiplísňový nátěr. S výběrem se tedy obraťte na odborníky v oblasti čištění a nátěrů fasád.

naradi-hobby.cz_cisteni-fasad-ars_cz_02

 

Zamezte pronikání vlhkosti

Každá fasáda časem ztrácí svou odolnost proti vlhkosti. Plísně nejsou jediným problémem, který voda ve fasádách dělá. Vlhnutí materiálu oslabuje jeho odolnost, snižuje pevnost i tepelně-izolační vlastnosti. Je zapotřebí zamezit vlhkosti, aby se do fasády dostávala. Ideálním řešením jsou hydrofobní nátěry, které nejenže zabraňují pronikání vlhkosti do fasády, ale dokonce vlhkost odpuzují. Všechny druhy nátěrů, aby správně fungovaly, musí být aplikovány na čistou fasádu bez nečistot. Nejprve se tady zaměřte na mytí fasád, až poté na aplikaci nátěrů nebo drobné opravy.

About angelo

Leave a Reply