Home / Pro kutily / Kouzlení s hliníkem

Kouzlení s hliníkem

Úžasné podložky pod svíčky nebo sklenice si můžeme vyrobit technikou embossingu čili ražby. K této technice jsou obvykle potřeba speciální papíry, rydla, šablony a podložky, ovšem můžeme si vystačit i s obyčejnou špejlí a hliníkovou fólií.

Co k tomu budeme potřebovat?

pie-354067_960_720Silnější hliníkovou fólii (nejlépe se osvědčuje grilovací hliníková miska nebo talířek, které jsou snadno k sehnání v drogeriích nebo supermarketech). Klasický alobal nebo pečící fólie se nehodí, jelikož tento materiál je příliš tenký a trhá se. Dále potřebujeme nůžky na plech dřevěné nebo ještě lépe bambusové špejle (případně bambusové jídelní hůlky), kus silnější plsti nebo podobný materiál jako podložku, obyčejnou tužku, kružítko a pauzovací papír pro šablonu.

Postup

Na pouzovací papír si namalujeme vzor, který budeme vytlačovat. Fantazii se meze nekladou. Můežeme se inspirovat obrázky a fotografiemi starověkých motivů, gotickými rozetovými okny a spoustou dalších možností. Z hliníku vystřihneme podle tvaru šablony kolečka libovolného průměru. Na rovné podložce je vyrovnáme dohladka připravenými špejlemi nebo bambusovými hůlkami.

aluminium-87634_960_720Papír s nákresem přiložíme na plechové kolečko a vzor obkreslíme (protlačíme) ostrou tužkou nebo špejlí. Fólii s načrtnutým motivem podložíme plstí a nepříliš ostrou špejlí začneme vytlačovat vzor. Plochy, které si přejeme mít vnořené, vytlačíme hustými tečkami, tím zároveň ostatní plošky a linie vystoupí nad povrch. Dáváme pozor, abychom fólii neprotrhli (pokud se to stane, zespodu lze otvor zahladit). Nakonec vystřihneme obrysy podložky podle svého návrhu a okraje u hladíme, případně ohneme nahoru.

Takto si můžeme vyrobit třeba celou sadu podložek pod svíčky, které zabrání například propálení ubrusu nebo poškození stolu či jiného nábytku.

About

Leave a Reply