Free songs
Domů / Dům a byt / Jak využít prázdný parapet

Jak využít prázdný parapet

Truhlíky na parapetech nám často nahrazují, hlavně v panelových domech, zahrádku. Pokud víme, co které rostlince prospívá, jaké druhy lze sesadit, můžeme se celoročně kochat nádhernou květinovou výzdobou. Chceme – li kombinovat více druhů, vybíráme ty s podobnými nároky na umístění a zálivku.

Období jara a léta

Slunná místa – zde se bude dobře dařit muškátům, petuniím, vějířovce (ta nám vytvoří modré lampionky květů) nebo dvouzubci, který naše okno rozzáří zlatožlutými květy. Sáhnout můžeme i do nabídky lobelek nebo sedmikrásek. Musíme počítat s dostatečnou zálivkou, neboť sluneční paprsky hlínu rychleji vysušují.

Polostín – na tato stanoviště se hodí petúnie, lobelky nebo verbeny.

Stinná severní strana není úplně ideální stanoviště pro květiny, přesto bychom nějaké našli – netýkavka, fuchsie nebo begonie by mohly zdobit okenní parapet.

Podzimní dekorace

I podzimní období je bohaté na materiál vhodný pro výrobu dekorace. Využít můžeme krásně barevné listy, květy hortenzie, šípky, kůru nebo třeba ozdobnou i jedlou dýni. Ta je dekorace sama o sobě. Můžeme z ní také vyrobit zajímavou vázu. Vyřízneme do ní otvor, vydlabeme vnitřek a umístíme skleničku s vodou nebo aranžovací hmotou. Pak už stačí jen vybrat rostlinky a do připravené vázy naaranžovat.

Jak využít prázdný parapet

Zimní období

Nastává období chladna, muškáty a další balkónovky máme zazimované a zbyl nám prázdný parapet. Co s ním? Nezoufejte i v zimě může vypadat hezky. Truhlíky můžeme osázet třeba vřesovcem. V nabídce je několik barevných variant. Je to nenáročná rostlinka, má však radši kyselejší půdy, proto je vhodné pro výsadbu použít zahradní rašelinu nebo zeminu pro azalky a rododendrony, obojí je k dostání v zahradních centrech.

Někteří zdobí okna a parapety truhlíky s chvojím doplněné větvičkami trnek, šípků nebo kukuřice se suchým šustím. Jako základ se hodí větve některých jehličnanů (smrk, jedle nebo borovice).

Jak využít prázdný parapet

Ze stálezelených můžeme sáhnout třeba pro mahonii, jejíž listy se na podzim barví do červena a dozrávají tmavě modré plody. Dejte si ale pozor, celá rostlina je jedovatá. Další možností je cesmína, která má nádherně tvarované listy a rudé bobule. Ty jsou také jedovaté. Nádherně se budou vyjímat listy břečťanu.

V období vánočního času můžeme zimní truhlík vyzdobit zápichem s vánoční tematikou, případně rozzářit vánočními světýlky.

O Makawiel

Příznivce moderních trendů v bydlení a inovací pro domácnost

Zanechte zprávu

Nahoru