Home / Dům a byt / Kutil štukatérem

Kutil štukatérem

Byty s ozdobným štukem ve staré zástavbě jsou opět předmětem zájmu. Bydlíme-li ve strohých prostorách, můžeme stěny vylepšit zakoupenými ozdobnými profily. Ovšem své nápady si můžeme snadno realizovat i sami.

stucco-237606_960_720K proměně neatraktivního bytu na patře činžovního domu ve stylovou záležitost nám mnohdy postačuje pouhých několik pracovních operací. V tomto námi dále popisovaném provedení jsou všechny použité prvky z jednoho odlitku, přičemž nám barvu stěny určuje daný základní odstín tapety. K dosažení absolutně stejného odstínu si jej můžeme nechat namíchat podle předlohy u odborného prodejce.

Harmonie výsledného dojmu je nicméně závislá i na dodržení správných proporcí. Při výšce stropu 2,5 m je vhodné zakončit sokl na stěně širokým ozdobným profilem ve výšce 1,1 m. Kazety zhotovujeme ve velikosti 80×60 cm a ponecháváme mezi nimi mezeru o šířce 12 cm. Ozdobné profily kazet o šířce 4 cm natřeme stříbrnou barvou, aby tak ještě více vynikla plastičnost kovového lesku u barokní ornamentiky.

Postup:

  1. Úkos polystyrenových profilů přiřízneme nejlépe za pomoci pokosnice. Rozměr kazet si předem na stěně vyznačíme tužkou
  2. Poté si přiřízneme na míru pravoúhlé rohy tapet. Vliesovou tapetu zpracováváme technikou lepení na stěnu, což znamená, že plochu stěny natřeme disperzním lepidlem, přiložíme nalepovanou tapetu a přitlačíme ji ke stěně gumovým válečkemhqdefault
  3. Přiříznuté polystyrénové profily natřeme stříbrnou akrylátovou barvou, což je disperzní barva v tubě pro malíře
  4. Na styčnou plochu profilů naneseme klikatě universální lepidlo a přilepíme je na stěnu
  5. Nosnou lištu soklového profilu zavěsíme na háčky.

Při této metodě vylepšování vzhledu bytu si fantazii meze skutečně nekladou. Kazetami připomínajícími umění starých štukatérských mistrů si můžete ozdobit i stěnu obývacího pokoje v panelovém bytě.

About

Leave a Reply