Home / Pro kutily / Jak se zbavit pařezů na zahradě

Jak se zbavit pařezů na zahradě

Samozřejmě si můžete objednat specializovanou firmu s příslušnou mechanizací, která pařezy vyfrézuje během několika minut, což je ovšem dosti nákladná metoda. Příliš neušetříte, ani když si pařezovou frézu vypůjčíte.

Pokud máte vy nebo váš soused traktor, můžete pařez ze země vytáhnout pomocí řetězu. Příliš nelze doporučovat vypálení pařezu. Jednak je to nebezpečné, a jednak se můžete dostat do rozporu z místními vyhláškami o ochraně životním prostředí. Existuje řada jiných metod, kterými se pařezů na zahradě spolehlivě zbavíte.

kids-borther-and-sister-358298_640

Ruční práce

Nejčastější metodou je použití hrubé síly. Nejprve pařez obryjete a odstraníte okolní zeminu. Poté můžete přesekat výhony sekerou, krumpáčem nebo je uřezat motorovou pilou. Jedná-li se o silnější pařez, pomůžete si páčidlem z ocelové trubky. Jednotlivé úkony musíte střídat tak dlouho, až se vám podaří pařez ze země vydolovat.

Biologická likvidace

Pokud nepotřebujete odstranit pařez hned, můžete využít přírodu. Je to bez práce a naprosto ekologické, jelikož za vás vše udělají houby, ze kterých budete mít navíc užitek. Do pařezu vyvrtáte několik otvorů a dřevo naočkujete například hlívou úsřičnou. Tato houba je dřevokazná a nejlépe rozkládá dřevo listnatých stromů. Hlíva ústřičná je velice žádaná v kuchyni pro své mimořádně kladné účinky na lidské zdraví. Pokud se hlívě bude na pařezu dařit, budete mít za tři roky po pařezu.

Chemická likvidace

Prvním předpokladem při použití chemie je, že pařez již nesmí mít mízu, takže aplikovat chemické přípravky můžete až po roce po pokácení stromu. U čerstvého pařezu je to také možné, ale pouze na podzim, kdy strom mízu stahuje.

Hnilobný proces nejvíce urychlují přípravky na bázi dusičnanu draselného v práškové formě, které zakoupíte běžně v drogerii nebo v supermarketech v oddělení se zahrádkářskými potřebami.

moss-740887_640

Do pařezu vyvrtáte díry podobně jako v případě nasazení houby. Díry o průměru dvou centimetrů musí být hluboké cca 20 cm. Dále musíte vyvrtat stejnou díru šikmo ze strany tak, aby se vždy obě díry propojily. Do vzniklým děr nasypete přípravek, který zalijete teplou vodou. Následně po dobu 4-6 týdnů musíte vodu stále doplňovat. Povrch pařezu je třeba zakrýt třeba igelitem, aby déšť neznehodnotil působení chemie. Přibližně za dva měsíce se pařez začne rozkládat, takže se jej snadno zbavíte vykopáním.

About

Leave a Reply